A gondolatokat tettek követték és 2019 december 6-án látványos lovaggá avatással, pálinkaszenteléssel és közös ünnepléssel hivatalosan is megkezdte működését a Szent István Pálinka Lovagrend Sóly egyesület. A baráti társaság célul tűzte ki, hogy a ma már Hungarikumként számontartott és nagy hagyományokat magában hordozó nedű a pálinka tradicionális értékeit megismertessék az érdeklődőkkel ápolják a készítés hagyományait és népszerűsítsék a kultúrált pálikafogyasztást.
A címer alapformája kör alakú, háttérben máltai talpaskereszt. Alapszíne világosszürke. Központi eleme a Szent István mellszobrának képe, körülötte a lovagrend hivatalos elnevezése „Szent István Pálinka Lovagrend Sóly”. A kör alsó szélén Sóly község címere található. „Sóly község címerén kékkel és vörössel vágott pajzsban, fenn aranyholddal és nappal kísért arany tetejű, egytornyú hegyes toronysisakú ezüst falusi templom látható. Oldalán, a boltozott kaputól balra két, jobbra egy boltíves ablak. A torony csúcsán aranygömb. Lenn két, keresztbe tett leveles aranyág között kereszt-végződésű aranykorona.” A máltai kereszt alsó szárában az alapítás évére utaló „Anno 2019” felirat látható.
A pálinka mint hagyományos magyar ital, hungarikum kulturált fogyasztásának népszerűsítése, pálinka kultúra kialakítása
A magyar gasztronómiában a pálinka méltó helyének megtalálása
A balatoni régió kultúrájának, történelmének, népszokásainak, hagyományainak megőrzése és fenntartása
A pálinka kiváló étrendi hatásának propagálásával, egészségmegőrzés, az orvostudomány által bizonyított sokféle betegség megelőzés elősegítése érdekében.
Rendezvények, pálinka bemutatók-kóstolók szervezése, amelyek mindenkori célja, a pálinka népszerűsítése és a régió idegenforgalmi vonzerejének növelése
Minden évben 1 alkalommal pálinkaverseny megszervezése a régióban
A pálinka előállítással, forgalmazással és fogyasztással kapcsolatos jogszabályok – kiemelten a jövedéki törvény – megismerése és megismertetése, a hatósági és egyéb szakmai konzultációk megszervezése
Együttműködés a különböző szakmai szervezetekkel – kiemelten a pálinka minőségéért tevékenykedőkkel – illetve a térség civilszervezeteivel, valamint kistérségi társulásokkal, önkormányzatokkal, idegenforgalmi és termék előállítóvállalkozásokkal a térség fejlesztése érdekében.
Szent István Pálinka Lovagrend Sóly egyesületet az a pálinkát szerető, tisztelő személy szeretné támogatni a munkájával a Lovagrendet és távolabbi célja, hogy jelentkezzen pálinka lovagnak akkor az első lépés az, hogy az egyesülethez kéri felvételét, mint Követ. Az egyesületben szavazati joga nincs, az ülésen viszont javaslatot, véleményt mondhat. Tagdíjat nem kell fizetnie. Követként szalag viselésére jogosult. Az egy év letelte után a Nagytanácsnak tagfelvételi kérelmet nyújthat be pálinka lovagnak. A Jelentkezési lap a Dokumentumok címszó alatt a honlapon megtalálható.
1. A Lovagrend tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki a Lovagrend célkitűzésével egyetért, továbbá az alapszabályban foglalt rendelkezéseket elfogadja.
A lovagrendi tagság:
a. Rendes tagokból (továbbiakban lovagrendi tagok), akik az alapító tagok és a későbbiekben felvett új tagok.
b. Tiszteletbeli tagok.
c. Örökös elnök.
d. Örökös nagymesterből áll.
1. A lovagrendi tagság az alapításkor a Lovagrend nyilvántartásba vételével keletkezik.
2. A Lovagrend megalakulását követően: